11.05.2018
HP Koruncukları robotik ve kodlama ile tanıştırıyor
Bültene ait görseller
Bültene ait dosyalar

HP Koruncukları robotik ve kodlama ile tanıştırıyor
 
HP, Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (Koruncuk) ve nabutech ile işbirliği yaparak, çocukların teknoloji ile yakınlaşmalarını hedefleyen önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyor. Proje kapsamında Koruncukköy Bolluca'ya teknoloji laboratuvarı kuran HP, çocuklara Geleceğin Bilişimcisi-  robotik ve animasyonla kodlama eğitimleri veriyor.
 

HP Türkiye, eğitimde fırsat eşitliğine ve ülkemizin teknolojik gelişimine katkı sağlama misyonuyla Koruncuk Vakfı himayesindeki Koruncukları robotik ve animasyonla kodlama ile tanıştırıyor. nabutech eğitmenlerinin katkısı ve HP gönüllü çalışanlarıyla birlikte bir yıl boyunca sürecek proje kapsamında, Koruncukköy Bolluca'ya tamamen HP ürünleriyle donatılmış bir teknoloji laboratuvarı kuruldu.
 
Elektronik tasarım, Nesnelerin İnterneti (IOT) ve otomotiv elektroniği alanlarında İTÜ Teknokent'te faaliyet gösteren ve AR-Ge çalışmaları yürüten nabutech şirketinin eğitmenleri ve HP gönüllüleri projenin ilk etabında toplam 53 öğrenciye haftada 12 saat eğitim veriyor. İlk etap tamamlandığında her öğrenci 8 saat robotik ve 8 saat animasyonla kodlama eğitimi almış olacak.
 
Projenin Urla'daki çocuk köyüne de uygulanması planlanıyor
HP Türkiye Genel Müdürü Filiz Akdede, “Yakın gelecekte robotik ve simülasyon teknolojilerinin eğitimde geniş bir yer tutacağına inanıyoruz. HP olarak fiziksel ve dijital dünyayı birleştiren cihazlar geliştirmenin yanında teknoloji kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştiriyoruz. Çünkü çocuklarımızın sadece teknoloji tüketicisi olmasını değil, teknolojiyle yenilikler üretmelerini istiyoruz. Bunun için de yazılım, kodlama ve eğitici oyunlar yoluyla çocukların donanımının zenginleştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Koruncuk Vakfı, korunma ihtiyacındaki çocukların eğitim, sağlık ve barınma hakkına sahip çıkarak çok değerli projeler gerçekleştiriyor. Bu nedenle projemizi güçlendirmek için onlarla işbirliği yapmaya karar verdik. İlk etapta projemiz Bolluca'da bulunan Koruncukköy'de sürüyor fakat ilerleyen dönemde Koruncuk'un İzmir Urla'da kuracağı Çocukköyünde de bu projemizi hayata geçirmeyi ve devamını sağlamayı planlıyoruz” dedi.
 
“Çocuklarımızın özgüvenli, ayakları üzerinde durabilen, mücadele gücü yüksek, haklarını koruyabilen bireyler olması için uğraş veriyoruz” diyen Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı Genel Müdürü Ayşe Güveniş, “Koruncukköy Bolluca'da, çoğunluğu 7-11 yaş aralığında olan yaşayan çocuklarımız var. Burası sadece bir yuva olmanın ötesinde gençlik evi, idari ve sosyal hizmet binası, çocuk yuvası, kütüphanesi, oyun parkı, spor sahaları ve kültür merkeziyle çocukların sosyal ve bilişsel gelişimleri için donatılmış bir tesis. Çocuklarımızın en ufak ihtiyacını atlamaksızın kaliteli ve kapsamlı bir hizmet sunmak için çalışıyoruz. HP'nin hayata geçirdiği robotik ve kodlama eğitimi de teknoloji çağında yetişen çocuklarımız için önemli bir fırsat. Uzun soluklu bu proje için hem bizler hem de çocuklarımız büyük heyecan duyuyoruz” dedi.
 
Teknogirişim programında onay almış bir teknoloji start-up'ı olan nabutech kurucu ortağı İlke Kurt, “Geleceğe yatırım ancak geliştirmeyle, üretimle, tasarımla, teknolojiyi satın almak yerine geliştirmekle yapılabilir. Biz bu ülkenin geleceğine, yarının mühendislerine, bilişimcilerine, yazılımcılarına, mucitlerine inanıyoruz. HP ve Koruncuk Vakfı'yla birlikte bu projenin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.
 
 
İlgili kişi:
Eray Çoşan Akkuş
Bordo PR
0533 927 23 97 erayc@bordopr.com
 
HP Inc. hakkında
HP Inc. yaşamı herkes için her yerde daha iyi hale getiren teknolojiler geliştirir. Yazıcılar, PC'ler, mobil cihazlar, çözümler ve hizmetlerle büyüleyici deneyimler tasarlamaktadır. HP ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için http://www.hp.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
 
Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı hakkında
1979 yılında gönüllü kişiler tarafından kurulan Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (TKMÇV), her çocuğun şefkat, sevgi ve anlayış görme, yeterli beslenme ve sağlıklı bir ortamda yaşama, oyun ve eğlence olanaklarından yararlanma, çağdaş bir eğitim alma ve yeteneklerini geliştirme, kısaca insan haysiyetine yakışır bir şekilde yaşama hakkı olduğuna inanmaktadır. Amacı, korunma ihtiyacında olan çocukları (Koruncukları), “Çocuk Köyleri”nde hazırladığı aile ortamıyla toplumda başarılı bireyler haline getirmek ve ülkemizde yaşanan “korunma ihtiyacındaki çocuk” sorununa da çözüm sunarak örnek teşkil etmektir. Vakıf 26 yıldır hizmet veren İstanbul'daki Koruncukköy Bolluca'nın yanı sıra inşaatı devam eden ve Türkiye'nin 2. Çocukköyü olan Koruncukköy Urla için var gücüyle çalışmaktadır. www.koruncuk.org
 
nabutech hakkında
 2015 yılında kurulan nabutech, İtü Çekirdek'te yer alan, Elektronik tasarımlar geliştiren bir teknoloji start-up'ıdır.
Ar-Ge faaliyetlerinin yanı sıra, ülkemizin teknolojik gelişimine katkıda bulunabilmek ve çocuklarımızı geleceğe hazırlamak amacıyla Geleceğin Bilişimcisi robotik ve kodlama programını başlatmıştır. Detaylı bilgi için www.geleceginbilisimcisi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.