12.10.2018
AstraZenecalılar Dünya Kalp Günü’nde, daha sağlıklı kalpler için #kalbimesözüm dedi
Bültene ait görseller
Bültene ait dosyalar

AstraZenecalılar Dünya Kalp Günü'nde, daha sağlıklı kalpler için #kalbimesözüm dedi
 
29 Eylül Dünya Kalp Günü dolayısıyla, merkez ofisinde kalp sağlığı temalı özel bir etkinlik düzenleyen AstraZeneca Türkiye çalışanlarını kalp krizi riskini artıran faktörler, kriz anında yapılması gerekenler ve kalp sağlığını desteklemenin yolları konusunda bilgilendirdi. Ayrıca Dünya Kalp Günü kapsamında AstraZeneca Türkiye tarafından başlatılan sosyal medya kampanyası ile sosyal medya kullanıcıları, #kalbimesözüm etiketiyle kendilerine ve sevdiklerine kalp dostu sözler vermeye davet edildi ve böylece kalp sağlığı mesajlarının binlerce kişiye ulaşması ve fark yaratması hedeflendi.
 
Türkiye'de faaliyet göstermeye başladığı ilk günden bu yana toplum sağlığının geliştirilmesine destek vermeyi kurumsal sorumlulukları arasında gören AstraZeneca, kalp damar hastalıklarını her zaman, en öncelikli alanlardan biri olarak kabul etti. Bu doğrultuda 29 Eylül Dünya Kalp Günü kapsamında, “Sağlıklı Salı” uygulamasıyla kalp sağlığına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için merkez ofisinde bir dizi etkinlik düzenleyen AstraZeneca, çalışanları kalp sağlığı konusunda bilgilendirdi. Bu özel günde tüm çalışanlar, Dünya Kalp Günü'nün ve kalp sağlığının önemini vurgulamak amacıyla kırmızı giyindi ve ofisi kırmızı balonlarla süsledi. Düzenlenen oturumda; “Kalp hastalıklarına zemin hazırlayan risk faktörleri nelerdir?” “Hangi göğüs ağrısı kalp krizine işaret eder?” “Kalp krizi anında neler yapılmalı?” “Kalp krizi kaynaklı kalıcı hasar kaç dakika içinde başlar?” “Tedavi sonrasında neler yapılmalıdır?” “Kalp sağlığı için hayatımızda neleri değiştirmeliyiz?” gibi soruların yanıtları arandı. Dünya Kalp Günü'ne özel olarak kırmızı süsler, sağlık mesajlarının yer aldığı panolar ve balonlarla dekore edilen AstraZeneca ofisindeki çalışanlara, etkinliklerde çekilen fotoğrafları Dünya Kalp Günü özel mesajlarının yer aldığı kartlarla birlikte hediye edildi.
 
Kalp sağlığına dikkat çekmek için #kalbimesözüm kampanyası
Dünya Kalp Federasyonu ve Dünya Sağlık Örgütü liderliğinde başlatılan ve insanları tütün ürünleri, sağlıksız beslenme, hareketsizlik gibi risk faktörlerinin kontrol altına alınması konusunda eğitmeyi ve böylece kalp hastalıkları kaynaklı erken ölümlerin %80'ini önlemeyi amaçlayan Dünya Kalp Günü[1] kapsamında AstraZeneca Türkiye tarafından ayrıca, sosyal medya üzerinden de bir kampanya başlatıldı. Sosyal medya kullanıcılarının #kalbimesözüm etiketiyle kendileri ve sevdiklerinin kalp sağlığıına katkıda bulunacak sözler verdiği kampanya sayesinde kalp sağlığı mesajlarının binlerce kişiye ulaşması ve fark yaratması hedeflendi. Sosyal medyada tanınan hesaplar tarafından yapılan paylaşımlar ve kalp sağlığına faydalı sözler vermeye yönelik çağrılar geniş bir kitleye ulaştı.  
 
Türkiye'de her yıl ani kalp krizine bağlı olarak 100 bin kişi hayatını kaybediyor[2]
AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Eczacı Serkan Barış Dünya Kalp Günü vesilesiyle şunları söyledi: “Özellikle son yıllarda ülke çapında yürütülen çalışmalara rağmen Türkiye'de ani kalp krizine bağlı ölüm oranı Avrupa ortalamasının bir hayli üzerinde görülüyor2. Bu nedenle Dünya Kalp Günü'nün bizler için çok büyük bir önemi var. Biz de bu önemli gün vesilesiyle düzenlediğimiz etkinlikler ve sosyal medya kampanyamız aracılığıyla sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, sigarasız hayat, daha önce kalp krizi geçirmiş kişilerin kriz sonrasında tedavilerine devam etmelerinin önemi ve bu davranışların kalp sağlığına katkıları konusunda daha bilinçli bir toplum yaratmaya destek olabilmeyi umuyoruz.”
 
Referanslar:
[1] https://www.world-heart-federation.org/world-heart-day/about/
2 Tıp Dünyasının Kronik Hastalıklara Yaklaşımına Öncülük, Onat A. & Can G., TEKHARF 2017
 
 
İlgili Kişi:
Dilek Özcan
Bordo PR
0533 927 23 93
dileko@bordopr.com
 
AstraZeneca Hakkında
AstraZeneca özellikle solunum & otoimmünite, kardiyovasküler - renal & metabolik hastalıklar ve onkoloji alanındaki hastalıkların tedavisine yönelik reçeteli ilaçların keşfi, geliştirilmesi ve kullanıma sunulması alanında faaliyet gösteren, bilim odaklı ve küresel bir biyofarmakoloji şirketidir. Şirket ayrıca kurduğu birçok işbirliği sayesinde enflamasyon, enfeksiyon ve sinirbilim alanlarında da aktif bir şekilde faaliyet göstermektedir. AstraZeneca 100'den fazla ülkede faaliyet göstermekte olup, yenilikçi ilaçları dünya genelinde milyonlarca hasta tarafından kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için http://www.astrazeneca.com.tr adresimizi ziyaret edebilir veyahttps://www.linkedin.com/company/astrazeneca/ ile Linkedin'den,https://www.facebook.com/AstraZenecaTurkiye/ ile Facebook'tan, https://www.instagram.com/astrazenecaturkiye/ ile Instagram'dan takip edebilirsiniz.
 
 
 
Dünya Kalp Günü Hakkında
Dünya Kalp Günü, Dünya Kalp Federasyonu tarafından düzenlenen bir gündür. Birincisi 24 Eylül 2000 tarihinde kutlanan Dünya Kalp Günü, insanları her yıl tüm dünyada 17.1 milyon kişinin yaşamını kaybetmesine neden olan kalp hastalıkları ve inmenin başlıca ölüm nedeni olduğuna ilişkin bilgilendirmek için düzenleniyor. Dünya Kalp Federasyonu üyeleri, tütün kullanımı, sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite yoksunluğu gibi başlıca risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile kalp hastalığı ve inmeye bağlı erken ölümlerin en az %80'inin önlenebileceğini tüm dünyaya duyuruyor.